24 Ekim 2010 Pazar

SEP / BBS

somebody else's problem / "An SEP is something we can't see or don't see, or our brain does not let us see, because we think it's somebody else's problem.
That is what SEP means, the brain just edits it out, it's like a blind spot. If you look at it directly, you won't see it unless you know precisely what it is.
Your only hope is to catch it by surprise out of the corner of your eye." - douglas adams


i was remembering an exhibition from october 2004. an exhibition curated by Esra Sarıgedik. It was one of the most meaningful exhibitions that I have been to... Valuable Brain effort & artistic compilation...The exhibition was taking its name from SEP - somebody else's problem...
---

2004 ekim'den:" BAşka Birinin Sorunu"/ Esra Sarıgedik'in düzenlediği sergiyi düşünüyorum. çok temel bir problem üzerine odaklanmış, ironiyi de elden bırakmamış bir sergiydi. CAn Dündar'ın bir yazısı üzerine yeniden hatırladım.somebody else's problem / "An SEP is something we can't see or don't see, or our brain does not let us see, because we think it's somebody else's problem.
That is what SEP means, the brain just edits it out, it's like a blind spot. If you look at it directly, you won't see it unless you know precisely what it is.
Your only hope is to catch it by surprise out of the corner of your eye." - douglas adams

3 minutes ago · ·
  • Evrim Kavcar
   Can Dündar, 9 Ekim 2010

   Tepki veren, kendisi için talep ettiği hassasiyeti başkalarına da göstermeli ve başkaları hedef olduğunda da aynı hassasiyetle tavır koymalıdır.
   Boşnak kadınlar aşağılanıyorsa Aleviler onlara da destek olmalı, CHP liderine hakaret edildiyse AKP’liler de karşı çıkmalı, sinemacılar nefret yayan dizilere de tepki göstermelidir.
   Başkasının derdini kendi derdimiz bilmezsek, bizim sorunumuz sandığımız şeyin, aslında topyekün bir haysiyet kavgası olduğunu görmezsek, bilin ki yalnızız ilelebet...
   Ve böyle sürer gider bu illet...
   2 seconds ago ·
3 minutes ago · ·
  • Evrim Kavcar
   ‎* 'B.B.S. bizim göremediğimiz ya da görmediğimiz veya beynimizin görmemize izin vermediği bir şeydir. Çünkü biz bunun başka birinin sorunu olduğunu düşünürüz. İşte B.B.S. budur. Başka Birinin Sorunu. Beyin onu hemen değiştirir. O adeta kör bir noktadır. Eğer ona dikkatli bakarsanız, tam olarak ne olduğunu bilmediğiniz sürece hiçbirşey göremezsiniz. Tek şansınız gözünüzün bir ucuyla onu şans eseri yakalayabilmenizdir.'
   *'Otostopçunun Galaksi Rehberi', 3. cilt: 'Yaşam Evren ve Her Şey', Douglas Adams. (sergi, metninden idi)
   3 minutes ago ·
  • Evrim Kavcar ‎"Protesto yöntemi olarak, ironiyi ve oyunu seçen yapıtları yanyana getiren sergi, başka birinin sorununa doğrudan baktığımızda karşılaştığımız 'anlayamama' durumunun can yakıcı gerçekliğini oyunsu bir dille ortaya koymaya çalışıyor."-esra sarıgedik - 2004 ekim
   2 minutes ago ·

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder